Majusta

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Informatika-Typy monitorov

CRT - Cathode Ray Tube

Obrazovka je veľká elektrónka, alebo katódová trubica. Zadná časť obrazovky je negatívne napájaná katóda – elektrónové delo, ktoré vysiela prúd elektrónov (záporne nabitých častíc), elektrónové žiarenie, alebo elektrónový lúč. Elektrón má elektromagnetické vlastnosti, jeho dráhu je možné ovplyvňovať magnetickým poľom. Vysielaný elektrónový lúč je preto v strednej časti obrazovky vychyľovaný sadou elektromagnetických cievok, ktoré vychyľujú lúč v presne stanovenom smere a cykle. Predná časť obrazovky je rozšírená a zvnútra pokrytá luminofórom. Dopad elektrónu na tento povrch spôsobí že sa bod v mieste dopadu rozžiari viditeľným svetlom. Farba svetla závisí od druhu použitého luminofóru. V obrazovke sú použité tri základné farby RGB – R - red (červená), G – green (zelená) a B – blue (modrá). Tri základné farebné body tvoria jeden zobrazovací bod obrazovky. Zmenou intenzity elektrónového lúča dopadajúceho na bod sa reguluje jas bodu, zmenou jasu čiastkovej farby bodu sa reguluje jeho celková farba. Elektrónový lúč sa vychyľuje tak, aby prechádzal obrazovkou vo vodorovných riadkoch pod sebou, zľava doprava, zhora dole. Jednotlivé zobrazovacie body potom tvoria zvislé zobrazovacie stĺpce. Počet bodov v riadku x počet bodov v stĺpci udáva rozlíšenie obrazovky.

Dôležité parametre:

  • Jas
  • Veľkosť uhlopriečky
  • Rozlíšenie
  • Zobrazovacia frekvencia – za akú dobu dokáže lúč zobraziť jeden obraz
  • Pozorovací uhol

Výhody:

  • Vysoký jas, kontrast
  • Pozorovací uhol – zo všetkých strán rovnaký obraz
  • Rozlíšenie – nemá pevnú veľkosť bodov, možnosť zmeny veľkosti bodu

Nevýhody:

  • Veľkosť
  • Spotreba
  • Blikajúci obraz - poškodzovanie zraku
  • Vyžarovanie  

 

LCD - Liquid crystal display, Displej z tekutých kryštálov

Každý bod (pixel) LCD displeja sa skladá z molekúl kvapalných (tekutých) kryštálov, ktoré sú umiestnené medzi dvoma priehľadnými elektródami. Nad a pod elektródami sa nachádzajú polarizačné filtre. Zadná stena je rovnomerne osvetlená pasívnym zdrojom svetla - neónovými trubicami, novšie LED a pod. Filtre a natočenie molekúl kvapalných kryštálov (bez napätia sú molekuly v tzv. chaotickom stave) spôsobujú, že svetlo zo zdroja neprejde cez LCD vrstvu. Privedením napätia na elektródy sa tekuté kryštály natočia do špirálovej štruktúry tak, že rotujúce svetlo prejde cez polarizačný filter a LCD bod sa javí ako priehľadný. V okamihu pustenia elektrického prúdu do elektród sú molekuly kvapalného kryštálu ťahané rovnomerne s elektrickým poľom, čo znižuje rotáciu vstupujúceho svetla. Ak nie sú kryštály natočené vôbec, prechádzajúce svetlo bude polarizované kolmo k druhému filtru, a svetlo bude teda blokované a bod sa javí ako tmavý. Pomocou natočenia kryštálov je teda možné riadiť množstvo svetla prechádzajúce bodom, a teda jas bodu (pixelu).

Vo farebných LCD displejoch je každý pixel rozdelený do troch subpixelov a to červeného, zeleného a modrého (teda klasické RGB ako pri CRT monitoroch), ktoré sú tvorené farebnými filtrami. Svietivosť každého subpixelu je možné kontrolovať samostatne, a tak je možné dosiahnuť milióny farebných kombinácií.

Dôležité parametre:

  • Uhlopriečka
  • Rozlíšenie
  • Doba odozvy - čas, za ktorý prejde pixel z úplne svetlého do úplne tmavého stavu a späť
  • Pozorovací uhol
  • Kontrast
  • Jas  

Výhody:

  • Malá spotreba                      
  • Rozmery
  • Hmotnosť
  • Životnosť

Nevýhody:

  • Pozorovací uhol - z niektorých uhlov nie je nič vidno
  • Kontrast
  • Rozlíšenie - obrazovka funguje ostro len v tzv. natívnom rozlíšení, pretože má pevný počet bodov. Pri zmene rozlíšenia na iné sa obraz javí ako neostrý
 

LED

Fungujú na podobnom princípe ako LCD ale na osvetlenie sa používajú LED diódy namiesto klasického podsvietenia pomocou CCFL.

LED televízory sa rozdeľujú na základe LED podsvietenie: RGB LED, EDGE LED a lokálne podsvietenie LED (direct LED). Každý z týchto systémov podsvietenia má svoje výhody a samozrejme i nevýhody.

 

RGB LED

Používajú sa skupiny štyroch LED (červená, modrá, dve zelené), ktoré sú rozmiestnené maticovo po celej ploche panelu. Pri tejto technológii sa môže použiť tzv. "local dimming", čo znamená stlmenie jednotlivých LED v mieste, kde je treba dosiahnuť sýtejšie čierne farby. Takto sa dajú dosiahnuť vyššie hodnoty farebného spektra než pri iných spôsoboch podsvietenia. Takáto technológia sa využíva pri veľkých celoplošných obrazovkách, pretože samotné LED diódy majú veľké rozmery, vzhľadom na jeden pixel.

 

Lokálne podsvietenie LED (direct LED)

Taktiež maticové rozloženie LED za panelom, ale používajú sa iba biele LED. Tiež sa dá použiť funkcia "local dimming" a dosiahnuť vyšší kontrast. Táto technológia sa používa pri klasických monitoroch alebo televízoroch.

 

EDGE LED

Biele LED sú umiestnené len po okrajoch panelu a pomocou siete špeciálnych svetlovodov s odrazovými plôškami sa svetlo z LED rovnomerne rozptýli za LCD panelom. Výhodou tejto technológie je použitie menšieho počtu LED a tým i zníženie nákladov na výrobu a teda aj ceny, panel môže byť taktiež veľmi tenký, preto sa táto technológia používa aj do malých displejov ako sú mobily a pod. Nevýhodou je, že nemožno použiť funkciu "local dimming".

LED monitory zabezpečujú takmer dokonalú kvalitu obrazu na sledovanie filmov v úplnom vysokom rozlíšení, hranie najnovších hier a prácu na prezentáciách. Keďže zdroje svetla LED sú lokálne stlmené, môžete stlmiť isté oblasti obrazovky a zároveň ponechať ostatné oblasti svetlé. Výsledkom je vyšší pomer kontrastu, ktorý vytvára kvalitnejší obraz a zároveň šetrí energiu.

Touto technológiou sa získava rad výhod oproti klasickým LCD: Vyšší kontrast a jasnejší obraz, menšie rozmery a spotreba, dlhšia životnosť

 

Plazma

Plazmový displej je typ plochého zobrazovacieho panela typický pre veľkoplošné televízory. Pozostáva z mnohých maličkých buniek medzi dvoma panelmi zo skla, v ktorých je zmes vzácnych plynov (neón, argón…). Plyn v bunkách sa pôsobením elektrického prúdu mení na plazmu, ktorá potom vyžaruje UV svetlo, ktoré po dopade na luminofór RGB vytvára viditeľné svetlo. Technológia poskytuje vysoký kontrast a jas.

Plazma poskytuje vysoký kontrast a jas.

Nevýhodou je cena, a možnosť „vypálenia“ bodov.


informatika | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.









Koľko je mínus =
Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014
TOPlist